Galerie na Pernštýnském náměstí čp.49 v Pardubicích (vedle Domu U Jonáše), otevřeno út-so 14-18 hod.
https://www.facebook.com/events/854345801371246/
fotografie: Fotostudio Štěpán Bartoš
Katalog výstavy
Dílo, podle něhož je naše výstava pojmenována před restaurováním.
Za grafické návrhy plakátů na výstavy děkujeme studiu Lacerta http://www.sazba.cz
Malíř, grafik, ilustrátor, autor nástěnných maleb a sochař Vojmír Vokolek (1910 – 2001) prožil celý svůj život v Pardubicích, ale svou prací se zcela vymyká pojetí regionálního umělce. Výstava v galerii ART SPACE NOV ukazuje několik zásadních děl z poslední etapy autorova života, kdy se věnoval plastice. V galerii bude možno spatřit několik doposud nevystavených děl, proto výstavu můžeme považovat za velice objevnou.Kurátor výstavy, Václav Vokolek, se v duchu Vojmírových vystoupení snažil uspořádat jedno téma – cestu člověka, a možná lidstva, za světlem. „Věřte ve světlo, abyste se stali syny světla,“ napsal v osmdesátých letech Vojmír Vokolek na poutnickou hůl. I tato apelativně pojatá poutnická hůl bude vystavena, stejně jako symbolický Rod, Slovo, Kříž a malby Andělů a Sfing. Výstava Noc a den není jen výstavou výtvarného umění, ale návodem k duchovnímu životu, k poznání východisek z temnot noci. Právě tím je drobná instalace v podzemí zcela ojedinělá.
Fotografie ze slavnostního zahájení výstavy. Úvodní slovo pronesl Václav Vokolek. Děkujeme za podporu Pardubickému kraji a Statutárnímu městu Pardubice.
Průvodce výstavou – text Václava Vokolka
Pohled do právě probíhající výstavy:
Václav Vokolek SVĚDCI
vernisáž ve středu 17. května v 19 hodi
výstava potrvá do 16. června 2017
otevřeno út-so 14 -18 hod.
Řada strohých černobílých obrazů představuje tváře Svědků. Jsou mezi nimi proroci, filosofové, umělci, spisovatelé, básníci, malíři. Ale v prvé řadě jsou to lidé ducha, žijící v patočkovské „amplitudě“, maximálním rozkmitu existence. Proto jsou svědky.
Krajně expresivní tváře jsou podrobeny napětí, které je takřka trhá na hraně lidského a mimolidského. V kaligrafickém víru prudkého gesta utkvívají geometricky přesné zornice – pohled svědků je propastný, ikonický, mimočasový. A přesto se mi zdá, že námět a jeho nebývale expresivní ztvárnění přivolává zcela určitou dobu spjatou s kořeny Vokolkovské myslitelské a umělecké tradice: a sice jedinečné duchovní klima středoevropského expresionismu předválečných a meziválečných let, v němž vyrůstala literatura a výtvarné umění Florianova staroříšského okruhu a o něco později i literární, výtvarná a ediční činnost pardubického okruhu Vokolků. Václav Vokolek se tímto obnoveným cyklem (jeho původní část vznikla již v polovině devadesátých let) vědomě či nevědomě vrací ke kořenům rodové duchovní kultury.
Autor současně vytvořil na základě cyklu vizuální partituru, kterou na vernisáži bude interpretovat Dagmar Civišová.
Václav Vokolek (*1. ledna 1947, Děčín)
Syn významného básníka a esejisty Vladimíra Vokolka, spisovatel, básník a výtvarník, ale také uchovávatel a historik duchovní a kulturní tradice rodu Vokolků, tj. především odkazu tří bratří: zmíněného otce Vladimíra a strýců Vlastimila a Vojmíra, kteří ve třicátých letech založili v Pardubicích Lis tří bratří. Václav Vokolek je věrným pokračovatelem této rodové tradice (viz kniha Jméno Vokolek, Torst 2012). Vydal několik desítek próz a básnických sbírek, z nichž některé vyšly v německých překladech, jeho výtvarná práce byla prezentována na řadě samostatných i skupinových výstav. Slovo a obraz se v jeho literární a vizuální tvorbě prolínají do osobitých útvarů, jejichž výpověď má typicky charakter metaforického svědectví o lidské existenci a evropské kultuře.